Twoje konto

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?
Nie masz jeszcze konta?

Rejestracja

Informacje


PRZED DOKONANIEM ZAKUPÓW NA SKLEPIE, PROSIMY O WCZEŚNIEJSZĄ REJESTRACJĘ.

Kultury bakterii Drukuj Email

Dziś konsumentowi coraz bardziej potrzebna jest alternatywa – uzupełnienie oferty żywności funkcjonalnej produktami odmiennymi od mlecznych a zawierającymi w swym składzie bakterie probiotyczne.

BAKTERIE, ZDROWIE i WITALNOŚĆ.

W 1908 roku jeden z pionierów mikrobiologii, noblista Eliasz Miecznikow zauważył, że „dobre bakterie” zwalczają zakażenia powodowane przez „złe bakterie”.

Na początku lat 80-tych ubiegłego stulecia, japoński naukowiec prof. Teruo Higa zrozumiał podczas pracy z mikroorganizmami, że w przyrodzie istnieją dwa diametralnie różne kierunki, które stale znajdują się w konflikcie:  z jednej strony istnieją siły z tendencją do życia, zdrowia, regeneracji i wzrostu witalności, a z drugiej strony siły działające w kierunku degeneracji, gnicia, rozpadu i chorób. Ponadto stwierdził również, że niewielka ilość szczepów bakteryjnych w środowisku jest już na tyle dominująca, że może ona stanowić o kierunku w jakim będzie się rozwijać to środowisko, to znaczy czy będzie chorobotwórcze, czy zasilające procesy prozdrowotne.

Współczesne reklamy telewizyjne, przedstawiają teraz także dwa zupełnie odmienne światy. Jeden, to świat przerażających i wszechobecnych bakterii patogennych kolonizujących np. łazienki, kuchnie, czy nasze trzewia i dla równowagi – drugi świat, świat „dobrych” bakterii zawartych na przykład w jogurtach. Przy czym zaleca się, by tych bakterii przyjaznych zdrowiu konsumować wraz z pożywieniem jak najwięcej.

Być może wynikiem naporu informacji budzących uzasadnione obawy przed chorobotwórczymi bakteriami jest coraz większy popyt na płyny i preparaty antybakteryjne.

Jednocześnie statystyki rejestrują coraz częściej stosowanie przez konsumentów diety ze zwiększonym spożyciem jogurtów i innych produktów żywności (żywność funkcjonalna) zawierających w swym składzie bakterie probiotyczne.

Dzisiaj, dzięki łatwości z jaką docierają do konsumenta informacje o tym co sprzyja jego zdrowiu a co wręcz przeciwnie, nieprzecenioną „karierę” robią właśnie bakterię kwasu mlekowego. Znaleźć je można w różnych środowiskach, w organizmie człowieka wchodzą w skład naturalnej flory bakteryjnej jelit i skóry.

Z dostępnych aktualnie w handlu produktów spożywczych zawierających znaczne ilości szczepów bakterii kwasu mlekowego, najpopularniejsze wydają się być jogurty. Wytwarza się je z mleka pasteryzowanego, do którego dodaje się wybrane szczepy bakteryjne o znanych właściwościach.

Oprócz jogurtów handel proponuje także inne produkty spożywcze i napoje zawierające w swym składzie bakterie kwasu mlekowego jednak już w mało znaczną ich liczebnością. Należą do tych: produkty jogurtopodobne, kefiry, maślanki.

Na obserwowany coraz większy popyt, na zdrową żywność i produkty mające właściwości probiotyczne duży wpływ ma nie tylko reklama, ale i wzrost świadomości konsumenta dbającego o własne zdrowie między innymi poprzez zdrowe odżywianie.

Poszukiwane są w związku z tym nie tylko odmienne smaki, ale i gatunki różne od produktów mlecznych a zawierające w swym składzie probiotyki.

Co ciekawe, coraz więcej specjalistów z zakresu żywienia twierdzi, że bakterie kwasu mlekowego dodawane do produktów mlecznych nie są w stanie efektywnie zasiedlić układ pokarmowy człowieka ponieważ są zbyt słabe.

Dlatego też konsumentowi potrzebna jest alternatywa. Chodzi o uzupełnienie oferty żywności funkcjonalnej o produkty odmienne od mlecznych zawierające w swym składzie znaczne ilości żywych kultur bakterii prozdrowotnych w tym bakterii probiotycznych.

Taką ofertą  są ekologiczne produkty probiotyczne serii JOY DAY.

Bakterie probiotyczne należą do flory bakteryjnej zasiedlającej naszą planetę od zarania dziejów i życia na niej. Od stuleci też znane są one i stosowane jako czynnik wpływający na poprawę i utrzymanie dobrego stanu zdrowia.
Opublikowano już wiele prac naukowych, których wyniki wskazują i potwierdzają dobroczynne działanie bakterii w tym z gatunku Lactobacillus (bakterie kwasu mlekowego) i Bifidobakterii. Potwierdza się w nich, że ich obecność wpływa korzystnie na układ pokarmowy człowieka, na pełniejsze wykorzystanie przez jego organizm składników odżywczych z pożywienia, na pracę jelit, na układ wydalniczy, poza tym na odciążenie i na stymulację układu odpornościowego oraz wspierająco na metabolizm organizmu.

Poza tym, zapewniając dla swojej egzystencji odpowiednie środowisko (w organizmie człowieka), wytwarzają antyoksydanty, które wpływają oczyszczająco na krew i są „nieprzyjazne” bakteriom chorobotwórczym.
Kolejną zaletą tych przyjaznych naszemu zdrowiu mikroorganizmów jest to, że neutralizują one toksyny wyprodukowane w organizmie przez drobnoustroje patogenne.

Niestety ta tak potrzebna naszemu organizmowi prozdrowotna flora bakteryjna, bez której nie w sposób już dbać o zdrowie i zabiegać o prawidłowe funkcjonowanie naszych ciał jest skutecznie niszczona przez: inwazyjne antyutleniacze (produkt industrializacji), przez stres związany ze współczesnym trybem życia oraz przez przyjmowane antybiotyki i stosowane antybakteryjne środki czystości, które niszczą wszystkie żywe bakterie i te „dobre”, i te „złe”.

Wyjałowione środowisko ludzkiego organizmu charakteryzuje się brakiem odpowiedniej ilości probiotycznej flory bakteryjnej. Jest to czynnik sprzyjający rozwojowi patogenów i zatoksycznieniu ciała ich odchodami. Natomiast obecność w ciele człowieka odpowiedniej ilości probiotycznej flory bakteryjnej w znacznym stopniu uniemożliwia rozwój tym chorobotwórczym bakteriom.

Jędrzej Soporowski

 
Copyright © 2009 - 2018 Scalar Konsorcjum | Admin