Nasza lokalizacja
ul. Źródlana 2
65-106 Zielona Góra
tel. +48 697 069 297
LIOFILIZACJA
Proces liofilizacji jest znany od wielu lat. Wykorzystuje się go do destabilizacji wielu rodzajów składników chemicznych. W postaci ciekłej wiele związków jest niestabilnych. Związki niestabilne są wrażliwe na temperaturę i chemicznie reagują między sobą. Te cechy determinują krótki termin przydatności do spożycia, a także wymóg specjalnego przechowywania tego produktu.
Ze względu na małą stabilizację produkt też może ulegać degradacji. Prawidłowy proces liofilizacji rozwiązuje powyższe problemy, przez wprowadzenie produktu w stan zawieszenia jego aktywności. Jednak na czym właściwie polega ten proces?
Liofilizacja wykorzystuje zjawisko sublimacji. Sublimacja polega na bezpośrednim przejścia produktu między stanem gazowym a stałym bez przechodzenia przez fazę ciekłą. Cały proces jest przeprowadzany w niskiej temperaturze i niskim ciśnieniu. Dlatego nadaje się do suszenia związków termolabilnych, czyli nieodpornych na wysoką temperaturę.
Związki wrażliwe na ciepło i wilgoć w efekcie tego procesu zachowują swoją żywotność. Liofilizacja, rozpoczyna się od przygotowania próbki. Następnie po sobie następują takie etapy jak mrożenie, suszenie pierwotne i suszenie wtórne w celu uzyskania produktu o wilgotności od 1-4%.
Liofilizacja jest najlepszym sposobem na zachowanie wartości odżywczej suszonych produktów. Jeśli chodzi o witaminy, badacze przyjrzeli się stratom np. witaminy C w produktach liofilizowanych. Spożywając 15-gramową porcję proszków warzywnych lub owocowych, można pokryć znaczną część zapotrzebowania na naturalną, wysoko przyswajalną witaminę C.